ଇଂଲଣ୍ଡ ହାତରେ ପଞ୍ଚମ ଟେଷ୍ଟ ପରାଜୟ ପାଇଁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଇନିଂସରେ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ଙ୍କ ବିଫଳତାକୁ ନେଇ ଭାରତର ଷ୍ଟାଣ୍ଡ-ଇନ୍ ଅଧିନାୟକ ଜସପ୍ରୀତ ବୁମ୍ରା କହିଛନ୍ତି। ତିନି ଦିନ ଜୋ ରୁଟ୍ ଏବଂ ଜନି ବେୟାରଷ୍ଟୋଙ୍କ ଶତାବ୍ଦୀ ସହାୟତାରେ ଇଂଲଣ୍ଡ 7 ୱିକେଟ୍ ନେଇ ଭାରତକୁ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ଆୟୋଜକମାନେ 378 ରନ୍ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିଥିଲେ।

ଏହି ଖେଳାଳିଙ୍କ ଉପରେ ରାଗିଗଲେ

ମ୍ୟାଚ୍ ପରେ ବୁମରା କହିଛନ୍ତି, ‘ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ର ସନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି ତିନି ଦିନ ଭଲ ଖେଳିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଏହା ସମ୍ଭବ। ଗତକାଲି ଆମେ ଭଲ ବ୍ୟାଟିଂ କରିପାରିଲୁ ନାହିଁ ଏବଂ ସେଠାରୁ ମ୍ୟାଚ୍ ଆମ ଜେଡିରୁ ବାହାରିଗଲା | ସେ କହିଥିଲେ, ‘ଏହା ଯଦି କିନ୍ତୁ ତେବେ ଏହା ସର୍ବଦା ସେଠାରେ ରହିବ। ଯଦି ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ବର୍ଷା ହୋଇନଥାନ୍ତା, ଆମେ ସିରିଜ୍ ଜିତିଥାନ୍ତେ | କିନ୍ତୁ ଇଂଲଣ୍ଡ ବହୁତ ଭଲ ଖେଳିଥିଲା। ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ଶତକ ହାସଲ କରି ବୁମରା ରୀଷଭ ପନ୍ତ ଏବଂ ରବିନ୍ଦ୍ର ଜାଡେଜାଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ।

ପନ୍ତ-ଜାଡେଜା ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ

ବୁମରା କହିଛନ୍ତି, ‘ପନ୍ତ ଏବଂ ଜାଡେଜା ଆମକୁ କାଉଣ୍ଟର ଆଟାକ୍ ସହିତ ମ୍ୟାଚରେ ଫେରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆମେ ମ୍ୟାଚ୍ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇଥିଲୁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଅଧିନାୟକତ୍ୱର ଦାୟିତ୍କୁ ପୁରା ଉପଭୋଗ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଥିଲେ, ‘ମୁଁ ଏହା ସ୍ଥିର କରି ନାହିଁ। ମୁଁ ଦାୟିତ୍ ଗୁଡିକ ପସନ୍ଦ କରେ | ଏହା ଏକ ଭଲ ଆହ୍ନନ ଥିଲା ଏବଂ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ହେବା ଏକ ଗର୍ବର ବିଷୟ ଏବଂ ଏକ ବଡ଼ ଅଭିଜ୍ଞତା | ଇଂଲଣ୍ଡ ଅଧିନାୟକ ବେନ୍ ଷ୍ଟୋକ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଦଳ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳାଯାଉଛି।

ଷ୍ଟୋକ୍ସ ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ଼ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି

ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଖେଳାଳିମାନେ ଏହିପରି ଖେଳିବାବେଳେ ମୋର କାମ ସହଜ ହୋଇଯାଏ। ଡ୍ରେସିଂ ରୁମରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଥିବାବେଳେ ଟାର୍ଗେଟକୁ ଗୋଡ଼ାଇବା ସହଜ ହୋଇଥାଏ | ପାଞ୍ଚ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ 378 ର ସ୍କୋର ବଡ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସବୁକିଛି ଠିକ ଅଛି | ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆମେ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର ଖେଳକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛୁ। ଏହି ପ୍ରୟାସ ଗତ ଚାରି ରୁ ପାଞ୍ଚ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଛି | ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟକୁ ଆମେ ନୂଆ ଜୀବନ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ। ଏକ ନୂତନ ପିଢ଼ୀକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ନୂତନ ପ୍ରଶଂସକ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ ଏକ ଚିହ୍ନ ଛାଡିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି |

ବେୟାରଷ୍ଟୋ ଉଭୟ ଇନିଂସରେ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ

ଉଭୟ ଇନିଂସରେ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିବା ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ୍ ଦି ମ୍ୟାଚ୍ ଜନି ବେୟାରଷ୍ଟୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କେବେ ବିଫଳତାକୁ ଭୟ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ କେବଳ ବିରୋଧୀଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ସେ କହିଥିଲେ, ‘ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଏହା ବହୁତ ମଜା ଅଟେ। ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମୋ ପାଇଁ କଠିନ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ଗତ କିଛି ମାସ ଚମତ୍କାର ଥିଲା | ମୁଁ ଏହାକୁ ପୁରା ଉପଭୋଗ କରୁଛି | ଏହି ମନୋଭାବ ସହିତ ଆମେ ମ୍ୟାଚ୍ ହାରିବୁ କିନ୍ତୁ ଏହା କ୍ରିକେଟ୍ ର ଏକ ସକରାତ୍ମକ ବ୍ରାଣ୍ଡ

Leave a Reply

Your email address will not be published.